Przeglądamy setki magazynów modowych, zwiedzamy witryny internetowe poświęcone najświeższym trendom. Zewsząd napływają na nas obrazy ładnych, pozbawionych nadprogramowych kilogramów dam, oraz prawidłowo zbudowanych, barczystych facetów. W współczesnych czasach do wyglądu przykłada się w rzeczy samej dużą uwagę. Każdy pragnie opisywać się pięknie, ponieważ warunkuje to o samopoczuciu, pewności siebie i ogólnemu obrazowi postrzegania własnego "Ja". Czy wobec tego wojując z nadwagą wolno robić to efektywnie? Już po paru dniach stosowania drastycznych diet chociaż jedna druga osób się poddaje twierdząc, że nie tylko nie widać spodziewanych efektów, ale innowacyjne nawyki żywieniowe są tak gigantycznym wyzwaniem, że trudno dostosować je do swojego powszedniego sposobu funkcjonowania. Jak zatem odchudzać się zdrowo? Przede wszystkim należy zbilansować dietę. Nieraz dla organizmu starczające jest to, aby dostarczać mu więcej składników odżywczych z warzyw, owoców, chudego mięsa i nabiału. Trzeba bezsprzecznie zacząć ćwiczyć, albowiem to aktywność fizyczna zezwala na szybki powrót do formy.

Bezwzględnie należy odstawić wszystkie używki począwszy od papierosów, przez wysokokaloryczne piwo oraz inne typy alkoholi, aż po zwierzęce tłuszcze i słodycze nafaszerowane ogromną ilością pustych kalorii.

Aby schudnąć szybciej należy też dążyć do osiągnięcia negatywnego bilansu energetycznego.

Przez jakiś czas wolno stosować restrykcyjną dietę (np.1200 kcal). W następnej kolejności jednak pod żadnym pozorem nie powinno się wracać do dawnych nawyków..