Do tej pory podsumowaliśmy podstawowe aspekty  projektów domów, na jakie trzeba zwrócić uwagę w trakcie ich wybierania, a ostatnio zastanawialiśmy się, jakie biuro projektowe jest najbardziej warte  uwai i gdzie opłaca się kupić dla siebie projekt.

Dziś przyjrzyjmy się projektom od trochę innej strony – to naturalne, że dom powinien spełniać przede wszystkim podstawową rolę – gwarantować bezpieczeństwo. To rzecz oczywista, lecz czy nie omijamy tej sprawy skupiając się na drobiazgach i opracowując starannie tylko  widoczne aspekty domu? Na etapie wybierania projektu powinno się zwracać uwagę na aspekty mające największy wpływ na to, że budynek okaże się bezpieczny i właściwie chroniony. Najistotniejszym elementem wiążącym się z ochroną domu, według każdego eksperta, jest ilość wejść  do domu. Im ich więcej, tym mniej bezpieczny dom. Wejścia to wcale nie tylko drzwi – to też wbudowane garaże, balkony czy taras. Stosunkowo bezpieczne domy to takie z dwoma wejściami, ale jeśli ich liczba sięga np.

trzech, czy pięciu, to o wiele ciężej jest go ochronić. Podobnie położenie wejściowych drzwi jest ważne – lepiej, gdy znajdują się one w części, która jest widoczna ze środku budynku, a nie w zaułku. Jeszcze jedna kwestia to okna – znaczące jest ich położenie jak również rozmiary. Korzystnie byłoby, jeśli by znalazły się one minimum 170 centymetrów od poziomu ziemi, piwniczne okienka, jakie umieszczone są nisko, muszą być stosunkowo niewielkie – kiedy nie lubimy krat, to któryś z ich wymiarów nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu centymetrów.  Dużo przypadków kradzieży to szczególnie te przez wyłazy i dachowe okna – te najczęściej posiadają niezbyt bezpieczne systemy zamknięć. Podsumowując powyższe rozważania, należy również wspomnieć, że trudniej jest zabezpieczyć budynek o zróżnicowanych  kształtach, wielu zakamarkach, niż dom o prostej bryle, nawet podobnej powierzchni, a posiadający typowy kształt prostokątny..