Przy wyborze toalety częściej zwraca się uwagę na takie rzeczy jak kolor, deseni, producent, natomiast zupełnie na bok odchodzą inne ważne kwestie, które stają się niezwykle ważne w czasie montażu. Obecny rynek armatury sanitarnej obfituje różne rodzaje toalet, różnych producentów, które różnią się cechami technicznymi i wzornictwem.

Zatem wybór toalet także nie jest oczywistym wyborem i należy się nad nim zastanowić.

Przy wyborze toalety należy brać pod uwagę nie tylko znane, choć w rzeczywistości nie dość ważne, rzeczy takie jak, producent produktu, kolor, wzór itp.

ale rzeczy mniej oczywiste, lecz ważne podczas montażu oraz eksploatacji.

Przy podejmowaniu decyzji jaką toaletę wybrać, przede wszystkim powinno się wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia przeznaczonego do instalacji. Istnieje kilka materiałów, z jakich wykonana jest toaleta są to: stal, żeliwo, szkło, plastik, porcelana a także fajans. Najbardziej popularne są te dwa ostatnie. Porcelana, ze względu na minimalną porowatością i odporność. Porcelana jest łatwiejsza do mycia, czyszczenia, prawie nie zatrzymuje zapachów; ceramika jest gorsza pod tym względem. Dość istotną opcją, jest projekt spustu, dzisiaj istnieją trzy opcje : pionowa, pozioma jak również ukośna pod kątem około 30-40°. Ostatnia opcja w budynkach mieszkalnych jest najbardziej powszechna. Odpływ pionowy da się odnaleźć w bardzo starych mieszkaniach a także domach prywatnych. Mając wybór warto skorzystać z toalety z odprowadzeniem poziomym lub ukośnym. Obie te propozycje są obecne u większości producentów. .